ENNUSTAMISEST

Meie kõigi peas on olemas üks pildike – laud, ilus noor või ka vana mustlasnaine kristallkuuli või kaartide ees ennustamas tulevikku. See on mõttestereotüüp, mille on loonud kirjandus ja filmitööstus. Kuid leidub palju neidki, kelle isiklik kokkupuude mustlastega on just seoutud ennustamisega, sest kui mustlasnaine läheneb sulle tänaval, siis kindlasti tahab ta sulle ühel või teisel viisil tulevikku kuulutada.

Mis selle ennustamisega täpsemalt siis on? Kas romadel on tõesti võime ennustada ja tulevikku näha?

Kui järele mõelda, siis on eelpool nimetatud mõttestambil ka väike tõepõhi all. Ennustamine on tõesti romade jaoks juba iidsetest aegadest olnud üks elatusviise ja seda väga lihtsatel põhjustel: tegevus, mis pärineb Indiast (kust ka mustlased ise) nõuab väga väheseid vahendeid (kui üldse). Seda võib teha igal pool ja see on läbi aegade olnud nõutud tegevus – kes meist ei tahaks natukenegi heita pilku oma tulevikule?

A.Anker "Ennustaja"

Mustlased on oma elu ja kommetega jäänud väljaspool olijatele võõraks, suletuks ja seepärast tundub nende olemus salapärane. Võib-olla sellest tingituna omistatakse mustlasrahvale sageli esoteerilisi võimeid, oskust vaadata inimese tulevikku, kuid ka võimet peale panna needust.

Ajalooliselt on mustlaste eluviis olnud ka looduslähedasem kui paljudel teistel rahvastel, kellega nad kokku puutunud on. See on andnud neile võime jälgida väikesi märke, elada loomulikus rütmis, näha, kuulda ja kuulata. Kui palju sellest tänaseks säilinud on, ei oska öelda.

Kaks levinumat ennustamisviisi on tarokaardid ja käe pealt ennustamine. Paljud mustlasennustajad loevad „tulevikku“ ka inimese näost – teadupärast räägivad ju inimese silmad tuhandeid sõnu. Tarokaartide kõrval võib mustlasennustaja kasutada ka täiesti tavalisi nn mängukaarte, millel peal risti-, ärtu-, ruutu- ja potimärgid.

M.Caravaggio


Ennustaja poole pöördutakse tavaliselt ikka kas armastuse või rahaküsimustes, millele otsitakse vastuseid. Hea ennustaja on psühholoog, kes tuvastab probleemi ja annab siis vastuseid või nõu. Mõnikord tuvastab ta õnnetul pöördujal needuse või kurja märgi, mille eemaldamiseks siis lisatoiminguid on tarvis.

Mustlaskogukonnas on ennustajateks naised, kes vanasti ja ka tänapäeval sellega elatist teenivad. Hea ennustaja juurde tulevad kliendid ise, kuid sageli peab neid, kellele ennustada, ise otsima ja veenma. Nii juhtubki, et otse tänaval võib kõndijale läheneda mustlasnaine ja peatada ta lausega : „sul on armastuses probleemid, luba ma ennustan sulle ja ütlen, mida teha“.

Üksteisele ja endale mustlased tavaliselt ei ennusta. Skeptikute arvates on see nii, kuna nad teavad et tegemist on pettusega. Kuid pigem on siin põhjus selles, et romasid ei huvita tulevik, nende filosoofia näeb ette elada tänases päevas, olevikus ja nad oskavad ka muul viisil juba vanast ajast märke lugeda (nt looduses) ning oma intuitsooni paremini kasutada. Ennustatakse mitte-mustlastele ja rahateenimise eesmärgil, sest eks ole see töö nagu iga teine.


Ennustamisoskusi antakse edasi naisliini pidi. Käe pealt ennustamine on see, mida roma naine oma tütardele kõigepealt õpetab. Käe lugemine on inimese parema käe tõlgendamine – oluline on käe suurus, sõrmede pikkus ja käejooned. Need käe omadused näitavad inimese iseloomu, kuid räägivad ka armastuse, karjääri, tervise ja elupikkuse kohta, räägivad mineviku ja tuleviku kohta.


Erinevad kaardid

Esimesed ennustamiskaardid, tarokaardid,  ilmusid Euroopasse 14 sajandil ja arvatakse, et just mustlased olid nende „maaletoojaks“ ja on võimalik, et nemad need just leiutasidki.  Taro pakk koosneb 78 kaardist, neist 22 on Suured Arkaanid ja 56 on Väikesed Arkaanid. Suured Arkaanid koosnevad üksikutest kaartidest, igaühel peal erinev pilt ja sümbolite kogum. Väikesed Arkaanid jagunevad omakorda nelja masti: Sauad, Karikad, Mündid ja Mõõgad. Igal mastil on numbrikaardid  (äss, kaks, kolm, neli, viis, kuus, seitse, kaheksa, üheksa, kümme) ja neli õukonnakaarti (poiss (paaž), rüütel, kuninganna ja kuningas).

Tavalised mängukaardid koosnevad aga 52 kaardist. Nendega ennustamine sarnaneb tarokaartidele, kuna ka siin kasutatakse erinevaid ladumisviise – nt üksik kaart, „saatuserist“, õnneratas või kolme kaardi rida.  Nende kaartidega ennutamine muutus populaarseks 18-19. sajandil ja põhiliselt kasutati siis 52-kaardilist kaardipakki.
Prantsusmaal aga ennustati 32 kaardiga (nr 7 kuni äss).

Kuid kaardiennustusega ei tegelenud mitte ainult mustlased. Marie Anne Lenormand (1772-1843) oli napoleoniaegse Prantsusmaa kuulus ennustaja, kelle klientideks olid paljud tolleaegsed kuulsused.
Marie Anne Lenormand´i nime on saanud ennustamise kaardi pakk. Petit Lenormand (pr k väike) koosneb 36-st illustreeritud kaardist, Grand Lenormand (pr k suur) aga 52-st kaardist.

Lenormand´i kaardid erinevad tarokaartidest selle poolest, et taro kaardi tähendus sõltub tema asukohast ladumismustris. Samuti annab 78-st kaardist koosnev pakk rohkem tõlgendusvõimalusi ning tarokaardil on rohkem filosoofiat ja sümbolismi.
Lenormand kaardipakis on 36 kaarti ja üksik kaart räägib palju vähem, kui seda teevad taro üksikud kaartid. Siin muutub oluliseks hoopiski mitme kaardi kombinatsioon – millised kaardid satuvad kõrvuti. Selleks, et kaarte laiemalt tõlgendada, tuleb neid vaadelda paaridena.-----------------------

See, kas ja kui palju me usume kaardimärke, kristallkuuli sõnumeid või muidu ennustaja juttu, sõltub ikkagi igast inimesest endast. Räägitakse, et isegi Napoleon käis regulaarselt kaardipanija juures. Kuigi võib tunduda, et see kõik on üks hokkani boro (suur trikk), siis midagi igas ennustamises alati leidub—kasvõi mõtteainet ja endasse süüvimist.


Lenormand´i kaartidest veel:

http://learnlenormand.com/Lenormand´ i kaardid müügil ka e-poes Romantiik