SEELIKU LUGU

Väike mustlastüdruk näinud kord taevas vikerkaart ja palunud: „Emake, õmble mulle selline seelik!“

Kui kuuleb sõna „mustlasseelik“, siis sageli ilmub meie pähe kujutlus värvikirevast, mustrilisest, lendlevast seelikust. Võib-olla kangastub meile ka mitmest erinevast kihist koosnev või rüüside-volangidega varustatud siidseelik, mis on pigem pahkluudeni ulatuv kui sääri paljastav undruk. Näiteks mõni selline:)







Missugune on aga tänapäevasele moevoolule inspiratsiooni andev originaal ise?

Traditsiooniliselt (ajalooliselt) on roma naise seelik pikk, kattes kandja jalad. Jalgade näitamist peetakse romade kultuuris ebasündsaks. Seelikud on erksavärvilised ja mitmekihilised. Üks oluline element on ka nn rahatasku, mis on peidus seeliku all puusa kohal. Tavaliselt on see tehtud värvilisest riidest ja ehitud pitsidega. Selles hoitakse raha, kalliskive või muid väikseid olulisi asju.

Tänapäeval on ka roma naised hakanud kandma rohkem lääne-stiilis riideid, kitsamaid seelikuid või isegi pükse.

Romade nö rahvuslikud seelikud, mida erinevad hõimud üle kogu maailma kannavad, ei ole kaugeltki ühtsed. Siiski, paar ühist joont neil on – nad on tavaliselt värvikirevad, nad on erakordsed või lihtsalt pilkupüüdvad. Samamoodi nagu mustlasmuusika võib olla regiooniti ja hõimuti väga erinev, on seda ka seelik, mida mustlasnaine kannab.

Ammendav ülevaade erinevate hõimude seelikutest oleks võimatu, seepärast vaid mõned näited.

Kalderashi naine (Rumeenia piirkond) näiteks kannab erkpunast seelikut. Punane värv sümboliseerib elu ja vitaalsust, müstilist jõudu, mis kaitseb kurjade vaimude eest.


Foto allikas


Gabori hõimu  (Transilvaania, Hungari piirkond) seelik on värvikirev. Plisseeritud kangas sulanduvad punase erinevad toonid, kollased, oranzid varjundid, ääristatuna erksiniste ja roheliste värvidega.



Foto autor: Milei.vencel



Kale hõim (Soome) mustlasnaiste seelikud on ainulaadsed maailmas – vormikas kolmekordne, 5-8kg kaaluv must sametseelik, mida kantakse koos pitsilise puhvis pluusiga. Täpsemalt saab selle kohta lugeda siit


Autor: Topi Ikäläinen



Hispaania mustlaste riietus on tänapäeval välja arenenud uhketeks flamencotantsijate kleitideks ja seelikuteks.


Foto allikas: Wikimedia Commons


Foto allikas: Wikimedia Commons





Vene mustlased kandsid samuti värvilist või lillemustrilist seelikut. Palju ilusaid pilte siin


Seelikud, mida näeme vene mustlastantsu esitajatel laval, on ajaloolise „mustlasseeliku“ edasiarendus. Need on tantsimiseks sobivalt laiad (seeliku võib mõlemalt küljelt pea kohale kokku tõsta), sageli tehtud lendlevast, kergest kangast, kaunistatud rikkaliku rüüsiga, värvikirevad, sätendavad...  Näiteks sellised

Sellise seeliku õmblemine osutub raskemaks, kui alguses arvata võib. Riiet kulub ca 10 m ning nt alpool pildil oleva sinise seeliku rüüsi-riba pikkus on 25 m. Aega ja vaeva kulub täpselt nii palju, et kui seelik saab valmis, siis on sellest väga raske loobuda – nii omaseks on see õmblemise käigus saanud. :)









Kasutatud kirjandus:


Vaata (ülal) ka varasemat teksti „Vikerkaarevärviline seelik“


Report on Traditional Dresses of Greek Roma Women